Boksi në Shqipëri

 

Boksi ne Shqiperi duhet ti kete fillimet e tij rreth viteve të 20-ta të shekullit XX. Ate e sollen emigrantët shqiptarë qe vinin nga vendet e Evropes perendimore dhe Sh.B.A-se.
Ndonse ka pak dijeni per ta, dihen emrat e disa te rinjve qe ushtruan kete sport ne vendin tone per here te pare. Njeri prej tyre eshte Muharrem Myrteza nga Tepelena qe e ka ushtruar boksin ne Sh.B.A., Vellezerit Llazar e Koco Koci e ushtruan boksin kryesisht ne Argjentine, madje Llazari do te punoje per nje kohe te gjate si trajner me boksier me emer ne Argjentine. Por kontributin me te shquar ne zhvillimin e sportit te boksit do ta jape ne vitet 30-te Rafail Dishnica. Ai lindi ne Permet por jetoi ne Korçë.
Ne fillim te viteve 30 ai emigroi ne Argjentine, ku ushtroi sportin e boksit. Ne vitin 1932 u kthye ne Shqiperi, ne Korçë, ku filloi te zhvilloje nje seri ndeshjesh, jo vetem me boksiere vendas por edhe me
te huaj. Gjithashtu ai pergatiti mjaft te rinj ne ushtrimin e ketij sporti.
Nga shtypi vendas dokumentohen ndeshjet e tij me kundershtare te tille shqiptare si Sotir Polena, Pandi Shamia, Thanas Qafezezi, etj., si dhe me te huajt: gjermanin Arthur Winter, maqedonasin Vllado Markovic, greket Janis Milopotamitaqis (kampion i Greqise) dhe Vasis, serbin Mihal Celik, etj.
Refail Dishnica ishte jo vetem pionieri i boksit shqiptar por edhe nje boksier me nivel te mire teknik, nje pasionant i shquar, trajner e edukator shume i afte.

Ne fundin e viteve  30-te ne qytetin e Tiranes dhe Durresit mjaft te rinj filluan te ushtrojne sportin e boksit. Veçanerisht me pushtimin e Shqiperise nga Italia ky sport mori zhvillim edhe me te madh. Ne
Tirane u dalluan te rinjte Ali Kastrati, Mehmet Kryeziu, Myftar Marku, Dum Murthi, Pjeter Kola, Adem Stermasi, etj. Ne Durres u dalluan Hilmi Reka, Vlash Curri, Emrush Arapi, Pandi Dimo, Latif Fermia, etj.
Ne fund te viti 1943 ne Tirane transferohet edhe Refail Dishnica dhe krijohet keshtu nje grup i mire boksieresh te cilet zhvilluan dhe takime me boksier gjermane qe kishin ardhur me pushtuesit. Nje takim i tille u zhvillua ne Qershor te vitit 1944 ne Tirane, i cili u fitua nga boksieret shqiptare.
 

Boksi ne periudhen pas çlirimit të vendit

Me çlirimin e vendit u krijuan edhe klubet e para sportive te boksit dhe ky sport morri nje zhvillim mjaft te madh. Ne vitin 1946 zhvillohen ndeshje dhe takime te shumta ne qytete te ndryshme te
vendit si ne Tirane, Elbasan, Kuçovë, Berat, Fier, Vlorë, etj. ku dhjetra e qindra te rinj demostronin sportin e boksit me nje pasion te madh.
Ne kete periudhe ndeshjet zhvilloheshin edhe si profesioniste, si ajo e zhvilluar ne Tirane ndermjet veteranit tashme te njohur Refail Dishnica dhe te riut te talentuar Ali Kastrati me 8 raunde ne qershor te vitit 1946, por ne shumicen e rasteve si amatore me 3 raunde.
Ne vitin 1947 filloi zhvillimi i kampionatit te pare kombetar, i cili do te zhvillohej çdo vit me pas deri ne vitin 1963 kur sporti i boksit u nderpre perfundimisht.
Gjate kesaj periudhe u zhvilluan 17 kampionate per te rritur, 3 kampionate per te rinjte e te rritur, 13 kampionate per te rinj, 6 kampionate te kategorise se dyte, 8 kupa te Republikes. Gjithashtu ne kete periudhe numurohen rreth 12 takime nderkombetare.
Ne vitin 1954 Shqiperia u pranua antare e Shoqates Nderkombetare te Boksit Amator (AIBA
Comments on this page:
Comment posted by eseyelodi, 12/08/2015 at 9:30am (UTC):
http://dapoxetine-cheapestpricepriligy.com/ - Dapoxetine <a href="http://order-onlinedoxycycline.net/">Buy Doxycycline</a> http://furosemide-lasixonline.net/

Comment posted by bajizfol, 12/08/2015 at 9:16am (UTC):
http://dapoxetine-cheapestpricepriligy.com/ - Priligy 30mg <a href="http://order-onlinedoxycycline.net/">Doxycycline Cystic Acne</a> http://furosemide-lasixonline.net/

Comment posted by ewegeco, 12/07/2015 at 11:25pm (UTC):
http://dapoxetine-cheapestpricepriligy.com/ - Buy Priligy <a href="http://order-onlinedoxycycline.net/">Order Doxycycline</a> http://furosemide-lasixonline.net/

Comment posted by ajjeuwfulam, 12/07/2015 at 11:04pm (UTC):
http://dapoxetine-cheapestpricepriligy.com/ - Priligy Buy Online <a href="http://order-onlinedoxycycline.net/">Purchase Doxycycline</a> http://furosemide-lasixonline.net/

Comment posted by idabuwupap, 12/07/2015 at 10:56pm (UTC):
http://dapoxetine-cheapestpricepriligy.com/ - Priligy Canada <a href="http://order-onlinedoxycycline.net/">Buying Doxycycline Online</a> http://furosemide-lasixonline.net/Add comment to this page:
Your Name:
Your message:

News
 


26 Dhejtor:
Vëllezerit Seferi luftojnë në Vjenë


Dy vëllezerit shqiptarë, më të
suksesshmit në sportin e boksit
Sefer dhe Nuri Seferi do të Boxojnë
në Vjenë para se të përfundoi
ky vitë.

Advertisement
 
News
 

Boksieri shqiptarë më i mirë i vitit
2008 Nuri Seferi arriti një fitore të
rëndësishme sonte në kryeqytetin
Zvicëran. Mposhti Joseph Marwa
22-12-1 në parameqet e luftës
Klitschko vs. Johnson.

News
 
Seferi i "vodhi" spektaklin
Klitschko-vit

Ylli i boksit shqiptarë Nuri Seferi
ishte vetëm në parameqet e
mbrëmjes së kampionit Vitali Klitschko
por ky i fundit mbeti nën hije të
luftëtarit shqiptarë i cili i flakërojë
shikuesit.


News
 
Besim Kabashi

Kampioni WKA i botës në kikboks
Besim Kabashi ishte i pamëshirshëm
në duelin e tij kundër kampionit
Kinez Li Jixiang.
Kabashi shenoi fitore me Knock-Out.

 
Today, there have been 1 visitors (7 hits) on this page!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=