Ndihmë
Ndihmë

 

Cilat janë organizatat kryesore për boksin profesionist në botë?

Në boksin profesionist ka shumë organizata që japin tituj botëror, mirëpo vetëm katër janë të randësishme, titujt e të cilave i kurojnë 4 boksier si kampion bote apo një boksier nëse ai mund ti fiton të gjithë. Këta tituj japen natyrisht në të gjitha peshat e caktuara të Boksit Profesionist, nga ma e lehta deri në peshën e rënd. Këta tituj janë:

1.     WBA    (World Boxing Association)
2.     WBC    (Wolrd Boxing Council)
3.     WBO    (World Boxing Organization)
4.   IBF      (International Boxing Federation)


Add comment to this page:
Your Name:
Your message:

News
 


26 Dhejtor:
Vëllezerit Seferi luftojnë në Vjenë


Dy vëllezerit shqiptarë, më të
suksesshmit në sportin e boksit
Sefer dhe Nuri Seferi do të Boxojnë
në Vjenë para se të përfundoi
ky vitë.

Advertisement
 
News
 

Boksieri shqiptarë më i mirë i vitit
2008 Nuri Seferi arriti një fitore të
rëndësishme sonte në kryeqytetin
Zvicëran. Mposhti Joseph Marwa
22-12-1 në parameqet e luftës
Klitschko vs. Johnson.

News
 
Seferi i "vodhi" spektaklin
Klitschko-vit

Ylli i boksit shqiptarë Nuri Seferi
ishte vetëm në parameqet e
mbrëmjes së kampionit Vitali Klitschko
por ky i fundit mbeti nën hije të
luftëtarit shqiptarë i cili i flakërojë
shikuesit.


News
 
Besim Kabashi

Kampioni WKA i botës në kikboks
Besim Kabashi ishte i pamëshirshëm
në duelin e tij kundër kampionit
Kinez Li Jixiang.
Kabashi shenoi fitore me Knock-Out.

 
Today, there have been 1 visitors (5 hits) on this page!
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=